fbpx

חייבים לראות בירושלים

הכותל המערבי

הכותל המערבי הוא אתר קדוש לעם היהודי, מקום לתפילה וכינוסים דתיים ולאומיים. החומה המערבית היא אחד מארבעה קירות תומכים ענקיים שנבנו במהלך המאה ה -1 לפני הספירה, כאשר הורדוס שיפץ את בית המקדש השני. הורדוס יצר חצר ענקית בהר הבית, ובמרכזו המקדש.

העיר העתיקה: היסטוריה בכל אבן

העיר העתיקה בירושלים הייתה מרכז תרבות, דת והיסטוריה מזה אלפי שנים, מימי מלכי יהודה ותקופת הרומאים דרך האימפריה האיסלאמית ועד למדינת ישראל המודרנית. כל לבנה ואבן שופעת היסטוריה. שום טיול למזרח התיכון אינו שלם מבלי לשוטט בין סמטאות הבזאר, ללכת על הסוללות ולחקור את ההיסטוריה העשירה של העיר העתיקה בכותל המערבי, בכנסיית הקבר, בהר הבית (אל אקצה) או במוזיאון מגדל דוד.

מוזיאון מגדל דוד

מגדל דוד והמצודה העתיקה הם ללא ספק אחד הסמלים הבולטים של ירושלים. מוזיאון מגדל דוד וחפציו הארכיאולוגיים המרשימים חושפים את סיפורה של העיר לאורך שלושת אלפים שנות היסטוריה, מימי מלכי יהודה המקראיים ועד ימינו. מבנה הקישלה המסתורי והמרשים הניצב לצד המבצר מעניק למבקרים הצצה לפרקים ספציפיים בתולדות העיר, כמו סיפורי חומת חזקיהו, ארמון הורדוס, החומות העות'מאניות ובית המעצר הבריטי. המצודה העתיקה והמשוחזרת להפליא ניצבת בשער הראשי ובכניסה לעיר העתיקה; שער יפו, שעדיין נושא משמעות סמלית עמוקה, כנקודת המפגש והמעבר בין ירושלים העתיקה לירושלים של ימינו. The ancient and beautifully restored Citadel stands at the main gate and entrance to the Old City; Jaffa Gate, which still carries a profound symbolic significance, as the meeting point and the transition between ancient Jerusalem and modern-day Jerusalem. Credit Image: Gelle Vanderwwlf

מרכז העיר: חיי לילה, אוכל ותרבות

מרכז העיר ירושלים הוא לב המטרופולין המודרני, שופע חיי לילה, אוכל ותרבות ומתחרה בכל עיר גדולה. האזור מורכב ממספר שכונות, ביניהן שוק מחנה יהודה הצבעוני, נחלת שבעה המקסימה ורחובות בן יהודה ויפו הסואנים. לכל אחד יש את האישיות והאווירה הייחודיים לו שלא תרצו להחמיץ. מה לארוז: גברים - מכנסיים / חולצות שרוול ארוך; נשים: חצאית (ניתן לעטוף) וחולצה ארוכה או כיסוי.

מתחם טחנת הרוח: לחוות את שכונת משכנות שאננים

שכונת משכנות שאננים היא השכונה היהודית הראשונה שנבנתה מחוץ לחומות העיר העתיקה בירושלים. בלב השכונה נמצאת טחנת הרוח מונטיפיורי - טחנת הרוח הפעילה היחידה במזרח התיכון.

התחנה הראשונה: מקום של קולינריה ותרבות

התחנה הראשונה מהווה מוקד לבילוי תרבותי ופעילויות בירושלים, בדגש על המגוון המשפחתי. בכל יום נתון תמצאו קונצרטים, גלריות לאמנות, הרצאות, מיצגים ועוד המתרחשים לצד תנאי חזק של אפשרויות סעודה מהנות, כמו אדום המפורסם או קפה ולנדוור הפופולרי וקיטשיין סטיישן. Credit image: baruch gian

גבעת התחמושת

בקרו באנדרטת המורשת המוקדשת למלחמת ששת הימים בגבעת התחמושת. מרכז ייחודי זה מציע הרפתקאות וחוויות רבות שיעניקו לכם הצצה לאירועים ההיסטוריים שהובילו לאיחוד ירושלים במלחמת ששת הימים.

שוק מחנה יהודה: ירושלים האותנטית

שוק מחנה יהודה הוא השוק הגדול ביותר בירושלים ואחד המפורסמים ביותר במזרח התיכון. בעבר, מרכז הקניות והאוכל של מעמד הפועלים, הפך השוק לאחד ממרכזי התרבות המרכזיים בירושלים. מקומיים ומבקרים כאחד נוהרים לשם לחוויות קולינריות מדהימות, סצנת חיי לילה בלתי נשכחת של יום חמישי, קונצרטים וכמובן קניות. המצודה העתיקה והמשוחזרת להפליא ניצבת בשער הראשי ובכניסה לעיר העתיקה; שער יפו, שעדיין נושא משמעות סמלית עמוקה, כנקודת המפגש והמעבר בין ירושלים העתיקה לירושלים של ימינו.

מוזיאון ישראל

מוזיאון ישראל, שנוסד בשנת 1965, הוא מוסד התרבות הגדול ביותר במדינה, המורכב מכמה אגפים ואוספי אמנות גדולים, ממצאים ארכיאולוגיים ויודאיקה. מתיחת הפנים הגדולה האחרונה שלו רק הופכת את מוזיאון ישראל לחובה עוד יותר. המוזיאון נפתח מחדש בקיץ 2010 לאחר חודשים ארוכים של שיפוצים, ובו גלריות וחללים ציבוריים רבים, כמו גם עיצוב מחודש לחלוטין לרבים מכנפיו. אחד מנקודות השיא המרכזיות של המוזיאון - ואחד מנקודות הציון המוכרות יותר של העיר - הוא מקדש הספר המעוצב באופן מובהק, ובו כתבי יד עתיקים רבים כולל מגילות ים המלח. בקרבת מקום, השאלת ההקשר ההיסטורי לכמה מכתבי היד הללו שלא יסולא בפז, מהווה מודל גדול ומובהק של בית המקדש השני וסביב שכונות ירושלים לפני 2000 שנה.

עין כרם: השכונה היפה ביותר של ירושלים

שוכן למרגלות הרי ירושלים, עין כרם הוא הבריחה המושלמת מההמולה של העיר. סעו רק 15 דקות ממרכז העיר, ותגיעו לכפר קטן המורכב מסמטאות מקסימות ומוקף בגבעות ירוקות ויער. עין כרם היא ככל הנראה בית הריכוז הגדול ביותר בעיר של מסעדות טעימות עם נוף מדהים עוד יותר.

בודק...